Leírás

első

Berki Ferenc „Árus Feri” beszéde

1994-ben a Belvárosi Ifjúsági Házból, vagyis a Molnár utcai táncházból György Károly és Ötvös Györgyi szervezésében először jöhettek Magyarországra együtt Kalotaszeg legkiválóbb zenészei: Fodor Sándor „Neti”, Ifj Fodor Sándor, Czilika János és Czilika Gyula prímások Sztojka János, Boros Gyula és Berki Ferenc „Árus Feri”.
Zenészeink és táncosaink több napos gyűjtéseken faggatták, táncházakon kérték játszani a muzsikusokat. Feri bácsi itt létük utolsó napján állt fel szólni muzsikálás előtt. A felvételt György Karcsi készítette:
„Tisztelt ifjúság, tisztelt budapesti ifjúság, tisztelt zenekar ifjúság!
Meg kell mondjam a valóságot, büszke vagyok arra, hogy igenis idelettünk hozzátok, ti is vótatok nálunk. Tehát megéltük azt az időszakot, hogy lépéseink egyszerű eredménye legyen. Itt vagyunk helyt, vizsgáztattuk egymást, nem butasággal, hanem csak okossággal. Most elértük az utolsó pontot, olyan pillanatokba’… átvizsgáltátok a szívünket, hogy mi is, mégis, és hogy és mint… de a menet, az eredmény, csak arany. Én azt mondom nektek, ami máma este itt közöttünk van és lesz és volt, megvan és meglesz! Hogy mi megtettük eddig a pillanatainkat, sorozatainkat, az élet sorsával zenével, kedvvel, bőséggel, szeretettel, nem csak itt a kis központba, akik itt vagyunk, hanem a budapesti szerető ifjakkal… amit megtettünk, legyen meg az életünkbe’. Én mondtam ezt Árus Feri a zenekar nevébe’, és továbbra kérlek, hogy ezeket a meséket tartsátok meg életetekbe! Ezt kívánom.”
Azóta szállóigévé vált néhány mondata köztünk. Azt hiszem senki nem fejezte még ki gyűjtésen a saját szavaival és stílusában ilyen letisztultsággal a felbecsülhetetlen értékét, valódi jelentőségét és felemelő ünnepét annak, ahogyan a táncházmozgalom révén a falusi és a városi kultúra egymásra talált.